Arazi Toplulaştırma Forumu 18 Şubat’ta Antalya’da

1 Ekim 2010 tarihinde gerçekleştirilen foruma katılım yoğun olmuştu

18 Şubat 2011 Cuma günü, Saat:14.00 ‘da başlayacak olan 2011 arazi toplulaştırma forumu, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Salonu’nda gerçekleştirilecek. Foruma, üniversiteler, yerel yönetimler, ilgili kamu kurum ve kuruluşları, yüklenici firma temsilcileri ile birlikte harita mühendisleri ve farklı meslek disiplinlerinden katılım olması bekleniyor. HKMO genel başkanı Ali Fahri Özten yönetiminde gerçekleşecek olan foruma katılacaklar arasında Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Kamulaştırma ve Toplulaştırma ve Dağıtım Dairesi Başkanı Dr. Gürsel Küsek, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Yabancı İşler Daire Başkan Vekili Yusuf Meşhur, DSİ 6. Bölge Müdürlüğü’nden Harita Mühendisi M.Kemal Çiftçi, Tarım İl Müdürlüğü Proje ve İstatistik Şube Müdürü Salih Toros yer alıyor.

HKMO tarafından en son 1 Ekim 2010 tarihinde Diyarbakır-Kayapınar Belediyesi’nde gerçekleştirilen Arazi Toplulaştırma Forumunda sonuç bildirgesinde aşağıdaki bilgilere yer verilmiştir:

“Bilindiği üzere kırsal alanda yaşam standartlarının yükseltilmesi, kırdan kentlere bilinçsiz göçlerin önlenmesi, tarımsal üretim alanlarının geliştirilmesi, üreticilerin örgütlenmesi ve desteklenmesi, sulu tarıma geçiş ve daha fazla verim alınması, yeni iş alanları yaratılması, mevcut tarihi ve kültürel mirasın korunması, köy yerleşim yerlerinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesinde Arazi Toplulaştırması-Kırsal Alan Düzenlemesinin gerekliliği tartışmasızdır. Bu kapsamda forum, toplulaştırma çalışmalarının hız kazandığı, bilimsel çalışmaların ve teknolojinin hızla geliştiği ve meslek alanlarını etkilediği günümüzde, Arazi Toplulaştırma çalışmalarının farklı meslek disiplinleri ve yöre insanlarıyla birlikte ele alınması yönüyle önemli bir etkinlik olarak gerçekleşti….”

“Ülkemizde toplulaştırması yapılabilecek arazi miktarı 14 milyon ha olarak hesaplanmıştır. Bunun 8.5 milyon hektarı sulu ve 5.5 milyon hektarı da kuru tarım alanları oluşturmaktadır. Gelişmiş ülkelerde 17.yy‘da başlatılan toplulaştırma çalışmalarına ülkemizde 1960‘lı yıllarda başlanılmıştır. 1960‘dan günümüze yaklaşık 1 milyon ha alanda toplulaştırma yapılmıştır. GAP bölgesinde ilgili illeri kapsayan alanda son iki yıl içerisinde yaklaşık 2 milyon ha alanda toplulaştırma yapılması için ihaleler yapılmıştır. Hedefin yüksek tutulduğu görülmektedir. Kısa sürede bu büyüklükte bir alanda toplulaştırma yapılması beraberinde bazı sıkıntıları getirmektedir. Hem özel sektör hem de kamu birimlerimiz doğal olarak yoğun bir ortamla karşılaşmışlardır. Burada altı çizilmesi gereken en önemli konu Toplulaştırma Mühendislik Hizmetlerinde “Proje üretimi” ile üretilen projenin “yapım işinin” birbirine karıştırılmaması gerekliliğidir. Proje hizmetlerindeki “müelliflik” olgusu ile yapım işindeki “fenni mesul” yetki ve sorumlulukları karıştırılmamalıdır.” Kaynak: HKMO

One thought on “Arazi Toplulaştırma Forumu 18 Şubat’ta Antalya’da

 • 06 Ekim 2012 at 21:15
  Permalink

  arazilerin toplaştırması iyi ama önçelikle toplaştırma yapılaçak köylülere sorulması lazım çiftçilere pureje bittikten sonra bilgi veriliyor ve meçburen devlet ne derse o oluyor ve bu tip kanun insanların haklarını yok ediyor .

  toplulaştırma okadar iyi diyenler mazot 4,5 lira oldu sattıgımız ürünler 10yıldır aynı duruyor söylemleri ve yaptıkları çifçinin alehine çalışıyor.

  toplaştırma yapılan bölgelerde hazine arazileri ve çiftçilerin arazilerinde yüzde onunu düşürülerek biryere toplayarak yabançılara satarak peşkeş çekmek amaçlı gibi oldugunu düşünen çiftçiler bundan şüpeleniyor.

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir