RASAT ilk uydu görüntülerini gönderiyor

Türkiye’nin uzaya fırlattığı ilk Uzaktan Algılama uydusu  RASAT ilk görüntülerini göndermeye başladı. Dünyanın farklı noktalarından RASAT tarafından çekilen ilk görüntüler, TÜBİTAK’ın yer istasyonundan başarıyla indirilmeye başlandı.

Dünya çevresinde 900 turunu tamamladığı belirtilen RASAT, bir turunu 98 dakikada tamamlıyor. 17 Ağustos 2011’de uzaya fırlatılan ve yörüngesine başarıyla yerleştirilen RASAT 10 gündür görüntü gönderiyor.

RASAT’ın yörüngeye yerleştirilmesi ve TÜBİTAK UZAY tarafından tasarlanıp geliştirilen uydu sistemlerinin uzayda başarıyla çalışması ile, sistemlerin uçuş tarihçesi kazanmaları ve bundan sonraki yerli uydu görevlerinde kullanılmalarını mümkün kılmak hedefleniyor. Aynı zamanda, RASAT’tan elde edilecek uydu görüntülerinin; şehir bölge planlama, ormancılık, tarım, afet yönetimi ve benzeri amaçlarla da kullanılması planlanıyor.

Aşağıdaki Videodan da Rasat’ın fırlatma anından itibaren geçen evreleri Tübitak Uzay tarafından gerçekleştirilen toplantı görüntüleri eşliğinde izleyebilirsiniz.

One thought on “RASAT ilk uydu görüntülerini gönderiyor

  • 26 Eylül 2012 at 22:52
    Permalink

    Tebrik ediyorum ve çalışmalarınızdaki başarıların devamını diliyorum. Teşekkürler.

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir