Osmanlı Coğrafyasından haritalar

piri-reis-ve-osmanli-haritasi3Hem basılı olarak bayilerde satılan, hem de internet üzerinden e-dergi versiyonlarına erişilebilen Tarih ve Medeniyet dergisi, Temmuz sayısında Osmanlı coğrafyasından ender bulunan haritaları okuyucularıyla buluşturdu.

Derginin internet sitesinde yüksek çözünürlüklü pdf olarak sunulan haritalardan bazıları şunlar : 1832 tarihli Osmanlı Devleti’nin Rumeli Toprakları ve Balkanlar, 1804 tarihli Osmanlı Devleti’nin Anadolu ve Rumeli Toprakları, 1844 tarihli XV-XVI. yüzyılda Balkanlar ve İtalya, 1844 tarihli XVI-XVIII. yüzyılda Balkanlar ve İtalya, 1838 tarihli 1838 Yılında Osmanlı Coğrafyası, 1847 tarihli Avrupa Turkiye’sinde Etnografik Yapı, 1833 tarihli Osmanli Hakimiyetinde Kanarya Adalari, Nil Deltası, Filistin, 1764 tarihli İstanbul Şehir Planı ve 1764 tarihli Marmara Denizi Haritası.

“Tarihi haritasız okumak, anlamak, öğretmek ve izah etmek zordur. Hele ki bozkırın tarihini, Eski Dünya kıtasının dört bir yanında at koparmış, seferler, akınlar, göçler ve savaşlar yapmış, devletler kurmuş Türklerin tarihini haritasız ele almak neredeyse imkansızdır.

Bunun gibi tarih boyu onlarca Türk devletlerinin hâkimiyetinde bulunan, yüzyıllarca Türk nüfûzu ve idaresi altında, Haçlı seferlerinden Kudüs’ün fethine “medeniyetler çatışmasına” sahne olan ve sonkertede Osmanlılar elinde “yakın tarihimizin köşe başlarını” işaretleyen Ortadoğu’nun dünü de tıpkı bugünü gibi haritalar olmadan deşifre edilemez.” sunuş yazısıyla verilen haritaları pdf formatında http://tarihvemedeniyet.org/2013/07/osmanli-cografyasindan-haritalar-2/ adresinden indirebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir