Otomotiv rekabetinde harita teknolojisi

Teknolojinin nimetlerinden faydalanarak sürücülere keyifli bir yol deneyimi yaşatmayı hedefleyen dev otomobil şirketlerinin kıyasıya yarışı bitmek bilmiyor.

Otomobil şirketleri araçların güvenli sürüş, yol hakimiyeti, çevre kontrolü için çeşitli sistemler geliştirmek adına çok farklı teknolojiler kullanıyor. İşte on yıldan uzun süredir otonom araçları test eden Ford markası, gelişmiş sensör teknolojilerine yoğunlaşmış durumda.

Yeni araç sistemleri yarışında Google ve Tesla’da başı çeken şirketler arasında. Tesla “otopilot” programı altında otonom sürüş teknolojisini, gittikçe karmaşıklaşan şoföre yardımcı özellikleri uygulamaya koyarak her geçen gün geliştiriyor. Google ise tamamen otonom bir proje peşinde.

İki şirket de techizat donanım, açısından farklı yaklaşımlar sergiliyor. Google LIDAR teknolojisini kullanırken, Tesla kameraları baz alan bir donanım kullanmayı tercih ediyor.

Ford Fusion Hibrit Otonom Araştırma Aracı, bugünün ön kamera ve ultrasonik sensörler gibi sürücü yardım teknolojilerine, LiDAR sensörlerini de ekleyerek aracın çevresindeki ortamın 3 boyutlu haritasını çıkarıyor.

Ford Global Ürün Geliştirme Grup Başkan Yardımcısı Raj Nair, otonom araç filolarını test etmenin, bu yeni teknolojileri zorlayıcı ama güvenli bir şekilde geliştirmelerine olanak sağladığını belirterek, “Biz bu çalışmaları, milyonlarca insanın yaşamlarını iyileştirme ve mobiliteyi artırmada önemli bir adım olarak görüyoruz” ifadesini kullandı.

Verilen bilgiye göre, İngiltere’deki Manchester şehrinin birebir kopyası şeklinde oluşturulan MCity’de otomobil kullanıcılarının her gün karşılaşabilecekleri olaylar simüle ediliyor. Burada kendi kendine giden otomobillerin gerçek bir şehir trafiği içerisinde ne kadar güvenle seyredebileceği test ediliyor.

Mcity’nin trafik ışıkları, yaya geçitleri, yol şeritleri, bisiklet yolları, ağaçlar, kaldırımlar hatta inşaat bariyerleri ile tüm detaylarıyla oluşturulan şehir ortamını sunuyor. Kırmızı ışıkta geçmek gibi, halka açık yollarda test edilemeyecek gerçek dünya senaryolarını oluşturmayı sağlıyor.

Asfalt, beton, simülasyon tuğla ve toprak zeminler, birkaç şeritten oluşan yollar, rampalar, dönüşler ve tüneller de Manchester şehrinin gerçek yapısını tamamen yansıtan simülasyonu ile otonom araçların testi için sunuluyor.

Ford, yeni nesil otomobillerde kullanılacak olan çevre kontrolü özelliğini entegre ederek ortaya çıkarttığı Ford Fusion Hibrit Otonom Araştırma Aracı’nı Michigan Üniversitesi ile birlikte 2013’teki State Farm Insurance etkinliğinde tanıtmıştı. 2015 yılı başında ise otonom araç teknolojilerini bir adım daha ileriye taşıyarak çevre kontrolü ve hesaplama teknolojilerini üretim hattına taşıyacak yeni testlere başlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir