Çin Seddi’nin altınan geçecek hızlı tren

Çin’den yeni bir çılgın proje duyurusu geldi… Ülke 2022 kış olimpiyatları için inşa edeceği yeni hızlı treni Çin Seddi’nin altından geçirecek.
Çin Seddi’nin altına hızlı tren için düğmeye başıldı.  Russia Today’de yayımlanan habere göre; Çin 2022 Kış Olimpiyatları için Çin Seddi’nin altından hızlı tren geçirecek bir proje için kolları sıvadı! Hızlı tren güzergahı üzerinde Çin Seddi’nin de bulunduğu Badaling durağı yer alacak. Çin Seddi’nin yakınlarında bulunan istasyonun havalimanı gibi geliş ve gidiş istasyonları da olacak. İstasyonun büyüklüğü beş futbol sahasına eşit olacağı kaydedildi.
YERİN 102 METRE ALTINDA

İstasyonu yapacak China Railway şirkteinin İnşaat Direktörü Chen Bin, “Badaling istasyonu yerin 102 metre altında olacak. İstasyonun büyüklüğünün 36 bin metre kare olması bekleniyor. Bu dünyanın en derin tren istasyonu olacak” açıklamasını yaptı. Yolcuları istasyondan yukarı 62 metrelik asansörler çıkaracak. Çin Seddi’nin altındaki istasyonun üç katlı olması bekleniyor.

cin-seddi-altinda-hizli-tren
Çin Seddi’nin de altından geçecek hızlı trenin 2019 yılında bitmesi bekleniyor. Trenin uzunluğunun 174 kilometre olması bekleniyor. Trenin saatte 350 kilometre hıza ulaşması bekleniyor.
Hızlı trenin güzergahının Pekin’in kuzeyinden başlayıp olimpiyatların düzenleneceği Zhangjiakou kentinde bitmesi bekleniyor. Güzergah üzerinde 10 istasyon olacak. Önceden 3 saatte gidilen yol hızlı tren ile birlikte 50 dakikada gidilebilecek. Uzmanlara göre istasyonun inşasında özel bir teknoloji kullanılacak. Çin Seddi UNESCO tarafından dünya koruma listesinde yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir