Dronle’ları uzaktan etkisiz hale getiren silah

Drone sayısı arttıkça, güvenlik sorunları da artmaya başlıyor,  droneların kötü amaçlı kullanımları da artıyor. Kişisel mahremiyet ihlallerinden tutun da, hırsızlık, terör, teknoloji casusluğu, askeri bilgi alma gibi alanlarda kullanımlarıyla tehlike de yaratıyorlar. Droneları indirmek ya da etkisiz hale getirmek için birçok cihaz geliştiriliyor. Bunlardan birisi de bu 1.9 km menzile sahip olan DroneGun adlı cihaz.

 

dronegun

Drone’ların artmasıyla beraber elbette Hava limanları ve askeri bölgelerin yakınlarında yasaklanan drone uçuşları elbette sadece bu bölgelerin güvenliğini değil, kişisel mahremiyeti de tehdit ediyor. Ancak şimdi bunun bir çözümü var

Bu “küçük” cihaz tam anlamıyla bir drone silahı. Ancak onları uzaktan vurup yere düşürmüyor, nazikçe uyarıyor veya yere indiriyor. Yaklaşık 1.9 kilometre çapındaki tüm drone’ları GPS ve GLONASS sinyalleri üzerinden aşağı indirebilen DroneGun, öte yandan drone’ları alandan uzaklaştırma yeteneğine de sahip.

Kuşkusuz DroneGun kötü amaçlar için de kullanılabilir. Ne gibi? Elbette drone hırsızlığı gibi… Yalnızca 450 gram ağırlığında olan bu cihaz, neyse ki boyutları ile çevrenin dikkatlerini üzerine çekebiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir