3 katlı tüp geçit için düğmeye basıldı

İstanbul’un trafiğini düzenlemek amacıyla hazırlanan ve boğaz geçişini sağlayacak 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi’nde yeterli bulunan İdom, Tecnimont ve Yüksel Proje’nin mali tekliflerinin alındığı belirtildi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda ihale öncesinde konuşan Genel Müdür Vekili Metin Akbaş, ihale süreci hakkında bilgilendirerek, teknik ve mali teklifleri istenen 6 firmadan 5’inin teklif verdiğini belirtti.

3-katli-tunelİhale Komisyonu Başkanı Ferzan Gökerküçük de ihale için 3 Mayıs’ta mali teklifleri alınan 5 firmadan 3’ünün yeterli bulunduğunu kaydetti.  Projenin yaklaşık maliyetinin 29 milyon 774 bin 327,77 lira olduğu belirtildi.

Projeye teklif veren firmaların teknik puanları ve verdikleri teklifler de kamu oyuna duyuruldu. Buna göre; 95,98 teknik puanla İdom firmasının 35 milyon 366 bin lira, 93,31 teknik puanla Tecnimont firmasının 22 milyon 800 bin lira, 100 teknik puanla Yüksel Proje’nin ise 26 milyon 215 bin lira mali teklif verdiğini belirtildi.  Gökerküçük, komisyonun değerlendirmesinin ardından teknik ve mali açıdan en yüksek puana sahip olan firmanın sözleşme için davet edileceğini söyledi.

 

Etüt, proje ve mühendislik hizmetleri kapsamında, karada ve denizde derin sondaj çalışmaları yapılarak, zemin jeolojik verileri belirlenecek. Tünelin mühendislik projelerinin İhale sürecinin ardından 1 yıl içinde tamamlanması planlanıyor. İstanbul Boğazı’nın altından geçecek olan tünelde, hem karayolu hem de demiryolu tek tüpte yer alacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir